PRODUCKJA MASOWA

Kraje Europy Wschodniej cechują się, jak wiadomo, trwałością gospodarki folwarcznej, czyli działalności produkcyjnej prowadzonej na wielką skalę przez wielkiego właściciela ziemskie­go. Produkcja masowa, typowa dla folwarku, była w zasadzie sprzeczna z klasycznym typem feudalnej organizacji produkcji. Nie rozbijała jej tak długo, dopóki albo w ogóle nie miała w zasadzie poważniejszego charakteru towarowego (teza Baranowicza dla pol­skiej wielkiej własności ziemskiej na ukraińskim Wołyniu), albo
też ograniczała swą towarowość do kontaktów z rynkiem zewnętrz­nym (charakterystyczne dla wielkiej własności dorzecza Wisły). Koncentracja ogromnej części sił wytwórczych kraju w rękach wiel­kich właścicieli ziemskich jest, moim zdaniem, pierwszym, ogrom­nej doniosłości czynnikiem determinującym przebieg narodzin ustroju kapitalistycznego, a tym samym i przebieg przewrotu prze­mysłowego w krajach Europy Wschodniej.

Witaj na moim serwisie! Pracuje jako agentka nieruchomości w jednej z większych agencji nieruchomości w Warszawie, na co dzień doradzam ludziom na co zwrócić uwagę wybierając mieszkanie lub dom dla siebie. Postanowiłam założyć bloga o tej bliskiej mi tematyce, aby dzielić się z Wami moimi doświadczaniami. Mam nadzieję, że wpisy będą leżeć w obszarze Twoich zainteresowań!
Wszelkie prawa zastrzeżone (C)